Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

تبلیغات همسان یا نیتیو چیست و چه مزایایی دارد؟

تبلیغات همسان یا نیتیو چیست و چه مزایایی دارد؟

تبلیغات نیتیو شکلی از تبلیغات آنلاین است که با فرم و کارکرد پلتفرمی که در آن نمایش داده می شود، همخوانی دارد و معمولا به دلیل این شباهت، تشخیص این نوع از آگهی و تبلیغ کار آسانی نیست. به عبارت دیگر، تبلیغات همسان شکلی از رسانه پرداختی است که تجربه آگهی منط

اگر به دنبال ساده ترین جواب برای پاسخ به این سوال هستید که «تبلیغات نیتیو یا همسان چیست؟»، جواب شما می تواند تعریف زیر باشد:

تبلیغات نیتیو شکلی از تبلیغات آنلاین است که با فرم و کارکرد پلتفرمی که در آن نمایش داده می شود، همخوانی دارد و معمولا به دلیل این شباهت، تشخیص این نوع از آگهی و تبلیغ کار آسانی نیست. به عبارت دیگر، تبلیغات همسان شکلی از رسانه پرداختی است که تجربه آگهی منطبق بر شکل و کارکرد طبیعی تجربه کاربری در آن رسانه طراحی شده است و دو هدف اصلی را دنبال می کند:

1. قرار دادن و تثبیت موقعیت تصویر برند در ذهن مصرف کننده

2. تشویق و هدایت مصرف کنندگان برای انجام عملی خاص

بنابراین هر نوع محتوای سفارشی که برای آن هزینه پرداخت شده است و با شکل پلتفرم نمایش دهنده آن سازگار است و از همه مهمتر اینکه در تجربه کاربری اختلالی ایجاد نمی کند، یک آگهی نیتیو است. این محتوا می تواند در قالب مقاله، ویدیو و یا تصویر باشد.

همانطور که به آن اشاره شد، تبلیغات همسان به راحتی قابل تشخیص نیستند و حتی در بیشتر مواقع روی پروموت و معرفی محصولات تمرکز نمی کند و در عوض معمولا در قالب پست های اسپانسرینگ در شبکه های اجتماعی و وبسایت های دیگر با توجه به استایل و ساختار محتوای صفحه و وبسایت نمایش دهنده، دیده می شوند.

مزایای تبلیغات همسان چیست؟

در دنیایی که از تبلیغات اشباع شده است، مصرف کنندگان و مخاطبین حساسیت بسیار زیادی به اشکال سنتی تبلیغات پیدا کرده اند و به راحتی قادرند تبلیغات را از هزار کیلومتر دورتر هم تشخیص دهند. علاوه بر این، مصرف کنندگان معمولا به اطلاعاتی که در قالب آگهی تبلیغاتی به آنها منتقل می شود با شک و تردید نگاه کنند. تبلیغات نیتیو برای مبارزه و مقابله بر این مسائل طراحی و توسعه داده شد. با شباهت به محتوای زمینه ای که آگهی در آن نمایش داده می شود، این نوع از تبلیغات با استتار و پنهان کردن پیام های فروش و بازاریابی در بطن خود به مقدار زیادی شبیه محتوایی است که توسط تحریریه وبسایت نمایش دهنده تولید و منتشر شده است.

این اثر ترکیبی باعث می شوند که آگهی نیتیو هر چه بیشتر به عنوان محتوای واقعی رسانه نمایش دهنده به نظر برسد و این موضوع دو مزیت بسیار قدرتمند دارد:

- احتمال بیشتری وجود دارد که آگهی دیده و خوانده شود و تاثیرگذار باشد

- احتمال بیشتری وجود دارد که اعتماد مصرف کننده و مخاطب به منتشرکننده آگهی به برند اگهی دهنده انتقال پیدا کند.

اما یکی از انتقادهایی که معمولا در خصوص این شکل از تبلیغات شنیده می شود این است که تبلیغ نیتیو برای گول زدن مصرف کننده و مخاطب طراحی شده تا بدون اینکه متوجه هدف آگهی شود، آن را ببیند و به دلیل شباهت آن به مطالب رسانه انتشار دهنده به برندهایی که از این روش استفاده می کنند، اعتماد کند. این بحث اخلاقی هم چنان ادامه دارد و طرفداران و مدافعین این روش معتقدند:

- تبلیغات نیتیو به وضوح از برچسب هایی مثل Promoted و یا Sponsored استفاده می کنند

- تبلیغات همسان یک راهکار و راه حل برنده – برنده – برنده است: ناشرین کسب درآمد می کنند، برندها دیده می شوند و مخاطبین و مصرف کنندگان محتوای آموزشی، سرگرم کننده و یا الهام بخش مطالعه می کنند.

اما مخالفین این روش تبلیغاتی اعتقاد دارند:

- احتمال اینکه برچسب هایی مثل Promoted و یا Sponsored دیده نشوند بسیار زیاد است و به نظر می رسد که در طول زمان این برچسب ها کوچکتر و کوچکتر شده اند که در بهترین حالت باعث گیج شدن مخاطب و در بدترین حالت به فریب مصرف کننده منجر می شود.

- تبلیغات همسان به نفع ناشران نیست چون «فروش» باعث خدشه وارد شدن به اعتمادی می شود که مشتریان به محتوا و مطالب ناشر داشتند.

تفاوت بازاریابی محتوایی و تبلیغات همسان

ممکن است در نگاه اول این دو روش بازاریابی یکسان و مشابه به نظر برسند اما با وجود اینکه در هر دو روش از محتوای ارزشمند برای معرفی و تثبیت موقعیت برند و فراخوانی عمل استفاده می شود اما نقطه تمایز این دو روش در پرداخت یا عدم پرداخت هزینه برای نمایش محتواست. در صورتی که یک برند یا شخص برای نمایش محتوای خود در جایگاه موردنظر و یا صرفا برای نمایش محتوا هزینه پرداخت نکند، در این صورت تبلیغات نیتیو انجام نشده است.

نکته آخر اینکه، تبلیغات همسان یا نیتیو یکی از تاکتیک بازاریابی است که به شدت موردتوجه قرار گرفته و به سرعت در حال رشد است و با رعایت اصولی که به آن اشاره شد می تواند هم برای نویسندگان و ناشرین و هم برای برندها و اشخاص سودآوری و مزایا داشته باشد.

 

  • تاریخ: دوشنبه 1 خرداد 1396 - 14:15
  • صفحه: مقالات

ارسال نظر