Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

اینترنت اشیا و فرصت زایی برای کسب و کارهای کوچک و متوسط

اینترنت اشیا و فرصت زایی برای کسب و کارهای کوچک و متوسط

امروزه بسیاری از بازاریابان با مفهوم اینترنت اشیا آشنایی دارند و از اهمیت آنها باخبر است اما بسیاری هنوز درک کاملی از اینترنت اشیا ندارند، اینکه چطور کار می کند، چطور بر مشتریان تاثیر می گذارد و تاثیر آن چطور در گذر زمان تغییر کرده است و تغییرات آن در آین

امروزه بسیاری از بازاریابان با مفهوم اینترنت اشیا آشنایی دارند و از اهمیت آنها باخبرند اما بسیاری هنوز درک کاملی از اینترنت اشیا ندارند، اینکه چطور کار می کند، چطور بر مشتریان تاثیر می گذارد و تاثیر آن چطور در گذر زمان تغییر کرده است و تغییرات آن در آینده چگونه خواهد بود.

خواندن ادامه این مطلب به کسب و کارهایی که همچنان برای فهم اصول اینترنت اشیا دچار چالش هستند و در استفاده از آن تعلل می کنند، توصیه می شود.

 

 اینترنت اشیا: تعریف ساده

به بیان دقیق و اصولی، مفهوم اینترنت اشیا به اشیا فیزیکی (غیر از کامپیوتر) – از اتومبیل تا یخچال و دستگاه های پزشکی- اشاره دارد که به اینترنت متصل هستند. این اشیا مجهز به سخت افزار اتصالات الکترونیکی و شبکه ای هستند که آنها را قادر می سازد به اینترنت متصل شوند و با کامپیوترها و سایر دستگاه های متصل به اینترنت ارتباط برقرار کنند.

اینترنت اشیا در مقایسه با جریان اصلی فن آوری و تکنولوژی مفهوم نسبتا تازه ای است اما فهرست دستگاه های متصل به اینترنت به سرعت در حال افزایش است.

سیر تکامل اینترنت اشیا

ایده اینترنت اشیا از آنچه فکر می کنید، قدمت بیشتری دارد. برای اولین بار پیتر لوئیس درسال 1985 و هنگام سخنرانی خود در FCC از این عبارت استفاده کرد. اینترنت اشیا در آن زمان به مفهوم «ترکیب افراد، فرآیندها و فن آوری با دستگاه ها و سنسورهای قابل اتصال به اینترنت» مورد استفاده قرار گرفت.

البته عبارتی که لوئیس برای اولین بار آن را مطرح کرد به سرعت مورد توجه قرار نگرفت بلکه در اواخر دهه 90 میلادی و ابتدای سال 2000 بود که مفهوم اینترنت اشیا به صورت عمومی مطرح شد. نوآوران تکنولوژی و فن آوری رویای این را داشتند که اینترنت اشیا زندگی روزمره کاربران را تغییر دهد و این توانایی را به  دستگاه ها بدهد که سریع و از راه دور به نیازها و خواسته های کاربران پاسخ دهند. با پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر و خصوصا با افزایش میزان استفاده از فن آوری پوشیدنی و دستگاه های هوشمند مثل سنسور روشنایی و یا درب خانه بیشتر با این مفهوم آشنا شده ایم. اینترنت اشیا فقط در کمپانی ها و در میان نوآوران حوزه تکنولوژی به رشد خود ادامه می دهد.

مصرف کنندگان به اینترنت اشیا نیاز دارند

این موضوع را به خاطر داشته باشید که هیچ شک و سوالی وجود ندارد که اینترنت اشیا و رشد سریع دستگاه های هوشند، مصرف کنندگان را بیش از گذشته به تکنولوژی وابسته می کند.

از تکنولوژی های پوشیدنی ورزشی و تناسب اندام که وضعیت سلامت را کنترل و به اپلیکیشن های دستگاه موبایل منتقل می کند تا اتومبیل های بدون راننده، دیوایس ها اینترنت اشیا برای همه گیر شدن آمده اند. در واقع این تکنولوژی هر روز در حال تغییر زندگی مصرف کنندگان است. با ظهور تلفن های هوشمند تقریبا همه افراد یک کامپیوتر همراه خود دارند و تولیدکنندگان تکنولوژی اینترنت اشیا به طور فزاینده ای در حال وارد به بازار هستند.

کسب و کارهای کوچک و متوسط محلی چطور از اینترنت اشیا استفاده می کنند؟

سوال این است: با وجود تولیدکنندگان و شرکت های بزرگی که از پتانسیل بازاریابی اینترنت اشیا استفاده می کنند، کسب و کارهای محلی کوچک تا متوسط چطور می توانند از این فن آوری بهره برداری کنند؟

در حالی که ممکن است پاسخ این سوال پیچیده باشد اما فن آوری اینترنت اشیا در حال حاضر آنقدر فراگیر و شایع است که عدم بهره برداری از آن تقریبا به معنای شکست قطعی است. خوشبختانه، راه هایی وجود دارد که کسب و کارهای کوچک می توانند تکنولوژی اینترنت اشیا را با هزینه نسبتا کم وارد کسب و کار خود کنند.  

برای مثال Valarm یک استارت آپ کوچک متخصص کنترل سیستم ها است. این شرکت راه های گوناگونی را برای ترکیب سنسورهای ارزان قیمت متصل به اینترنت در محصولاتشان پیدا کرده است. یکی از روش های خلاقانه آنها بازیافت تلفن های هوشمند قدیمی است که با هزینه بسیار اندک قابل تهیه هستند. والارم آنها را به سنسورهای موبایل تبدیل می کند.   

خلاقیت والارم به کمپانی ها کمک می کند تا از مزایای تکنولوژی اینترنت اشیا در مقیاس کوچک و کم هزینه بهره مند شوند.

اینترنت اشیا به معنای افزایش بینش، دسترسی بیشتر و رضایت زیاد مشتریان است

واضح است که آینده بازاریابی و فروش به شدت به اینترنت اشیا و دستگاه های متصل بستگی خواهد داشت. در سال های آینده،  تلاش برای شناخت و فهم چگونگی عملکرد تکنولوژی اینترنت اشیا و پیامدهای آن برای دسترسی به مصرف کنندگان از ضروریاتی است که فروشندگان و بازاریابان باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

اینترنت اشیا چگونه بر فروش و بازاریابی تاثیر می گذارد:

  • بینش و شناخت بیشتری از رفتار مصرف کنندگان شامل الگوهای خرید، علایق و بیزاری ها تولید می کند. اینکه چرا مصرف کنندگان کالاهای خاصی را خریداری می کنند و بقیه را نمی خرند؟ اینترنت اشیا به سرعت می تواند به این سوال پاسخ دهد.
  • به فروشندگان و بازاریابان کمک می کند تا درک عمیق تر و بهتری از آنچه که به مشتریان انگیزه خرید می دهد، داشته باشند. دستگاه های اینترنت اشیا نشان خواهند داد که مشتریان بالقوه در کدام مرحله از فرآیند تصمیم گیری هستند. با این اطلاعات جزئی، فروشندگان و بازاریابان بهتر می توانند به مشتریان خدمت رسانی و معامله کنند.
  • تجربه مشتری را شخصی تر و لذت بخش تر می کند. برای مثال، بازاریابان و فروشندگان می توانند با مشتریان بالقوه از طریق تلفن های هوشمند ارتباط برقرار کنند تا بر اساس انتخاب محصول، دستیار شخصی سازی شده ارائه کنند.
  • به فروشندگان و بازاریابان امکان می دهد که از شبکه های اجتماعی برای ملاقات مشتریان استفاده کنند و کسب و کار خود را بهبود دهند. علاوه بر این فروشندگان از مزایای ترندها با طراحی و اجرای کمپین های خاص برای پلتفرم های اجتماعی و دسترسی به جمعیت گسترده تر بهره مند می شوند.
  • اطمینان می دهد که محتوای بهینه سازی شده بر اساس اصول سئو به دست مشتریان بیشتری خواهد رسید. بازاریابان محتواهایی مثل پروموشن های محصولات و یا مقالاتی که در وبسایت منتشر می شود را تولید و بهینه سازی خواهند کرد تا مشتریان بالقوه را هدف بگیرد. علاوه بر این برای کسب و کارهای محلی استفاده از کلمات کلیدی به عنوان یکی از راه های کم هزینه و سریع گسترش جامعه مصرف کنندگان، اضافه کردن ویدیوهای نمایش محصول و عکس هم یکی از روش های هوشمندانه تکنولوژی برای جلب توجه است.
  • بازاریابی کسب و کارها را به یک اکوسیستم مارکتینگ متکی بر اینترنت متصل می کند. وقتی روند فعالیت کسب و کار و مصرف کنندگان فراتر از دسترس یک استارت آپ و یا کسب و کار کوچک باشد، قابل دسترس تر خواهد بود.

اینترنت اشیا آمده تا بماند و مسئله مهم این است که نحوه رویارویی فروشندگان و کسب و کارهای کوچک و متوسط محلی با این تکنولوژی نقش موثری در موفقیت و تداوم آن خواهد داشت.

 

ارسال نظر