Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

گیمیفیکیشن در آنلاین مارکتینگ: چه، چرا و چگونه؟

گیمیفیکیشن در آنلاین مارکتینگ: چه، چرا و چگونه؟

گیمیفیکیشن یکی از روش هایی است که این روزها مورد توجه بسیاری قرار گرفته است اما متاسفانه هنوز بسیاری از کارشناسان بازاریابی در مورد اینکه گیمیفیکیشن چیست و چطور می توان از آن برای پیشبرد کمپین های بازاریابی استفاده کرد، اطلاعات کافی ندارند.

گیمیفیکیشن یکی از روش هایی است که این روزها مورد توجه بسیاری قرار گرفته است اما متاسفانه هنوز بسیاری از کارشناسان بازاریابی در مورد اینکه گیمیفیکیشن چیست و چطور می توان از آن برای پیشبرد کمپین های بازاریابی استفاده کرد، اطلاعات کافی ندارند.

شاید مهمترین نکته ای که باید قبل از هر چیز به آن اشاره کرد، این موضوع باشد که گیمیفیکیشن درباره بازی نیست. مسلما افراد زمانی که در معرض تجربه های بازی گون قرار می گیرند، احتمالا با چیزهایی مثل نشان، امتیاز، سطح و نمودار امتیازی مواجه می شوند یا ممکن است برای انجام عمل خاصی پاداش بگیرند یا با جمع آوری امتیاز کافی از مزایای خاصی مانند تخفیف بهره مند شوند اما همه مواردی که به آن اشاره شد، نمی توانند گیمیفیکیشن را تعریف کنند.

تعریف گیمیفیکیشن بسیار ساده تر و سرراست تر است: ایجاد انگیزه در افراد با استفاده از داده ها. اگر بخواهیم گیمیفیکیشن را در قالب یک مفهوم بازاریابی تعریف کنیم، ابزارهای گیمیفیکشن اطلاعات تولید شده توسط مشتریان را هنگام تعامل آنلاین با شما جمع آوری می کنند و از این داده ها برای انگیزه بخشی و تحریک مشتریان به انجام تعاملات بسیار ارزشمند مثل فروش بیشتر، افزایش وفاداری و بهبود تجربه مشتری استفاده می کنند.

 

گیمفیکیشن به بازی ارتباطی ندارد

تحلیلگران و کارشناسان معتقدند که کسب مشتری 4 تا 6 برابر بیشتر از حفظ مشتری هزینه دارد. برای موفقیت، لازم است بازاریابان مشتریان را درگیر کنند، منافع آنها را حفظ کنند و وفاداری حقیقی را در آنها شکل دهند و در همین مسیر است که با چالش بزرگ و لزوم تغییر استراتژی های سنتی بازاریابی و حرکت به سمت نسل جدید وفاداری مواجه می شویم. خوشبختانه پیشرفت تکنولوژی فرصت ایجاد وفاداری به مفهوم جدید را ممکن می سازد، مسیری که طی آن روابط مستمر و عمیقی با مشتریان شکل خواهد گرفت. این شکل از وفاداری نیازمند سه مولفه اساسی است: ایجاد انگیزه، کلان داده ها و گیمفیکیشن. با ترکیب این سه مولفه، کمپانی ها قادر خواهند بود روابط با مشتریان را تقویت کنند، به تعاملات ارزشمند پاداش دهند و در نهایت درآمد بیشتری کسب کنند.

 

گیمفیکیشن چطور عمل می کند

کمپانی های تولید فیلم و سریال و برنامه های سرگرمی مثل  USA Network   از پیشگامان این حوزه بودند. این کمپانی با آگاهی از این موضوع که یکی از سریال های کمدی/درام به نام «روان» در فضای آنلاین طرفداران فعالی دارد. بنابراین این شبکه تصمیم گرفت با ایجاد «باشگاه روان»، یک برنامه وفاداری آنلاین که محتوای آنها را علاوه بر تلویزیون در فضای آنلاین گسترش می داد، تعامل و درگیری مخاطبان را افزایش دهد. در این برنامه طرفداران برای مصرف؛ تولید و به اشتراک گذاری محتوا و هم زمان رقابت و همکاری با سایر طرفداران تشویق می شدند. در تمام این مدت جریان داده ها و اطلاعات جمع آوری و آنالیز می شدند تا سطوح بالاتری از وفاداری در مشتریان ایجاد شود. با این برنامه وفاداری بازدید از کل محتوا افزایش پیدا کرد و در یک سال ترافیک وبسایت 30% افزایش پیدا کرد.

 

در سال 2011 یک برند تولید مواد غذایی به نام Chiquita به همراهی کمپانی Twentieth Century Fox Film Corp اقدام به تولید و ارائه یک فیلم انیمیشن به نام Rio کردند که هدف از آن ایجاد تعامل و درگیری مصرف کنندگان با محصولات چیکیتا بود. مصرف کنندگان با ثبت نام در وبسایت "Make Your Way to Rio" و انجام تکالیف طراحی شده و رسیدن به اهداف موردنظر مثل تماشای کلیپ های فیلم، به اشتراک گذاری دستورهای غذا، انجام بازی های مختلف و ارسال نظر و بررسی محصولات، نشان هایی در قالب استیکرهای موز دریافت می کردند. در طول اجرای این کمپین، وبسایت موردنظر بیش از 1 میلیون بازدید از صفحات دریافت کرد و 800.00 بازدیدکننده یکتا به وبسایت مراجعه کردند و 5.6 میلیون ایمپرشن دهان به دهان انجام شد. شاید مهمترین دستاوردهای این کمپین برای چیکیتا آگاهی از ترجیح محتوایی مشتریان، زمان و شکل تعاملی که دوست دارند و همینطور شناخت پیام مارکتینگی بود که به سرعت پخش می شود.

Kraft Canada برنامه First Taste را برای طرفداران خود طراحی کرد تا علاوه بر دسترسی به دستورهای غذایی، محصولات و ایده های جدید متخصصین این کمپانی بتوانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. اعضا برای امتحان و امتیازدهی به محصولات، استفاده از دستورهای غذا و بوکمارک کردن آنها، نوشتن و ارسال نظر در وبلاگ و به اشتراک گذاری با سایر اعضا، خانواده و دوستان در شبکه های اجتماعی و از طریق ایمیل امتیاز دریافت می کردند.

امتیازهای کسب شده قابلیت تبدیل شدن به کوپن دریافت محصولات، لوازم آشپزخانه و طراحی اختصاصی صفحه مشتریان را داشتند.

Kraft  با اجرای این کمپین توانست طرافدارانش را در یک جامعه کوچک درگیر کند و فضایی که در آن نه تنها عقاید مصرف کنندگان در خصوص محصولات موجود قابل مشاهده بود بلکه اطلاعات بسیار مفیدی از مفاهیم و نیازهای جدید آنها در اختیار کمپانی قرار می داد.

مثال های ارائه شده در این مطلب به خوبی نیاز مشتریان به تعامل معنادار با برندها را نشان می دهد که منجر به شکل گیری محرک های شخصی سازی شده بر اساس ارزش های مشتری است. با استفاده از گیمیفیکیشن می توانید بر تعاملات آنلاین تاثیرگذار باشید، به تعاملات باارزش پاداش دهید و در نهایت فروش و درآمد کسب و کار خود را افزایش دهید.  

  • تاریخ: چهارشنبه 1 دی 1395 - 14:46
  • صفحه: مقالات

ارسال نظر