Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

شاخص های وفاداری مشتریان در گوگل آنالیتیکز

شاخص های وفاداری مشتریان در گوگل آنالیتیکز

وفاداری مشتری یکی از قوی ترین ابزارهایی که کسب و کارها می توانند از آن استفاده کنند. مطمئنا آگاهی از میزان وفاداری مشتریان نیازمند معیارهایی برای اندازه گیری آن است.

شاخص وفاداری مشتری به شکل سنتی با استفاده از نظرسنجی اندازه گیری می شود. برای مثال استفاده از سوالاتی نظیر «چقدر امکان دارد کالا یا خدمات ما را به دوستان خود معرفی کنید» با سیستم امتیازدهی می تواند نمونه ای از اندازه گیری سنتی این شاخص است. اما استفاده از این روش علاوه بر اینکه می تواند هزینه بر باشد، ضعف های دیگری هم دارد از جمله اینکه نتایج به دست آمده احتمالا از نظر آماری معنادار نیستند چون «طرفداری» تنها یکی از شاخص های وفاداری مشتری است و حتی با طراحی سوالات بیشتر این ریسک وجود دارد که نتایج به دست آمده معرف وفاداری فعلی مشتریان نباشند بلکه تنها ادعای آنها در مورد وفاداری به شما باشد.

گوگل آنالیتیکز و سایر پلتفرم های مشابه حاوی اطلاعاتی هستند که می تواند معیارهای معنادارتری را در اختیار شما قرار دهد.

معیارها

بهتر است قبل از استفاده از معیارهایی که گوگل آنالیتیکز برای اندازه گیری شاخص وفاداری مشتریان معرفی کرده است، در خصوص معیارهای موردنظرتان تصمیم گیری کنید تا در گام بعدی در مورد چگونگی ترکیب این معیارها در گوگل آنالیتیکز تصمیم بگیرید.

برای اندازه گیری ابعاد مختلف شاخص وفاداری مشتریان آنلاین، معیارهای زیر می توانند مورد استفاده قرار بگیرند:

* نسبت بازدیدکنندگانی که می خواهند بیشتر بشنوند

*نسبت بازدیدکنندگانی که طرفدار شما هستند

*نسبت بازدیدکنندگانی که باز می گردند

*نسبت کلان تبدیل هایی که دوباره تبدیل می شوند

 

1. نسبت بازدیدکنندگانی که تمایل به شنیدن بیشتر دارند

این معیار در مقایسه با معیارهای دیگر ساده تر است، خصوصا اگر تعداد ثبت نام های خبرنامه را به عنوان یک تبدیل کوچک دنبال کنید. می توانید در گوگل آنالیتیکز یک ایونت جدید را به عنوان هدف تعریف کنید

2. نسبت بازدیدکنندگانی که طرفدار هستند

با وجود این که امکان ردگیری همه توصیه های عمومی و خصوصی از جانب مشتریان وجود ندارد اما دو راه اصلی برای اندازه گیری میزان طرفداری مشتریان در گوگل آنالیتیکز وجود دارد: ارجاع از شبکه های اجتماعی و تعاملات شبکه های اجتماعی.

ارجاعات شبکه اجتماعی به عنوان معیاری برای اندازه گیری میزان وفاداری مشتریان ممکن است به دلیل کمپین های در حال برگزاری تحت تاثیر قرار بگیرد اما با بخش بندی صحیح و اندازه گیری ارجاعات ارگانیک شبکه های اجتماعی می توانید این مشکل را حل کنید. 

تعاملات شبکه های اجتماعی نیز در گوگل آنالیتیکز قابل اندازه گیری هستند و البته به جز گوگل پلاس، برای ردگیری این مورد به درج کد اضافی در سایت نیاز دارید.

3. نسبت بازدیدکنندگانی که به سایت برمی گردند

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، این معیار با نسبت بازدیدکنندگانی که با عنوان بازدیدکنندگان بازگشتی شناخته می شوند، متفاوت است. خوشبختانه، گوگل آنالیتیکز ابزاری برای اندازه گیری این معیار در اختیار شما قرار می دهد.

حتی اگر تاریخ اولین سشن به عنوان یکی از ابعاد در گزارش ها تعریف نشود اما می تواند به عنوان شاخصی برای بخش های شخصی سازی شده استفاده شود. این کار به شما امکان می دهد شروع به ساخت مجموعه ای از داده ها  از بازدیدکنندگانی کنید که بعد از اولین بازدیدشان در بازه زمانی مشخص شده به سایت بر می گردند.

برای استفاده از این بخش باید به دو نکته دقت کنید. اول اینکه باید بازه زمانی موردنظر را بر اساس داده های متناوب و داده های جدید انتخاب کنید. دوم اینکه تولید این داده ها به زمان نیاز دارد؛ و نمی توان پیش بینی کرد چه تعداد از بازدیدکنندگان این ماه در آینده مجددا به سایت باز می گردند.  

برای مثال می توانید یک دوره 3 ماهه را به عنوان زمان موردنظرتان انتخاب کنید و فرض کنید که مشتریان وفادار شما حداقل یکبار در این مدت از سایت بازدید می کنند. البته به دلیل وجود محدودیت زمانی 3 ماهه در این بخش می توانید باید مجموع دو بازه زمانی کوتاه تر را محاسبه کنید تا تعداد بازدیدکنندگان جدید در هر ماه را با تعداد بازدیدکنندگان جدیدی که مجددا در 3 ماه متعاقب آن مقایسه کنید.

نسبت کلان تبدیل هایی که دوباره تبدیل می شوند

با وجود اینکه می توانید از گوگل آنالیتیکز برای مشاهده تعداد بازدیدکنندگانی که خریدهای چندگانه انجام می دهند، استفاده کنید اما امکان دیدن اینکه چه تعداد از این خریدها در طول سشن های آنها انجام شده است وجود ندارد. هم چنین اگر بتوانید  تعداد کاربرانی را ببینید که دو سشن و دو تبدیل هدف را انجام داده اند اما امکان فهمیدن این موضوع که این تبدیل های در بازدیدهای مختلف بوده اند یا نه را ندارید. مثلا ممکن است بعضی از بازدیدکنندگان یک بازدید تصادفی منجر به فرار و یک بازدید منجر به 2 تبدیل داشته باشند.

شما می توانید یک معیار شخصی سازی شده برای تاریخ های مرتبط با داده های خرید اولیه (و/ یا ثانویه و ...) را با استفاده از داده های داخلی بسازید که البته نیاز به تعبیه خاص در وبسایت دارد و تا حدودی پیچیده است.

معیارهای معرفی شده تنها نمونه هایی هستند که با استفاده از آنها می توانید شاخص وفاداری مشتریان را محاسبه کنید و ممکن است شما از معیارهای دیگری برای اندازه گیری این شاخص استفاده کنید.

  • تاریخ: شنبه 20 آذر 1395 - 11:11
  • صفحه: مقالات

ارسال نظر