Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

راهنمای استفاده از گوگل آنالیتیکز برای بهبود سئو

راهنمای استفاده از گوگل آنالیتیکز برای بهبود سئو

یکی از بهترین و کاربردی ترین ابزارهایی که می توانید از آن برای ارتقا سئوی استفاده کنید، گوگل آنالیتیکز است. این ابزار اطلاعات زیادی را درمورد چگونگی عملکرد وبسیات در اختیار شما قرار می دهد. شما می توانید از گوگل آنالیتیکز برای کشف نقاط ضعف و قوت سایت و یا مواردی که نیاز به رسیدگی فوری دارند، استفاده کنید.

مزایای استفاده از گوگل آنالیتیکز:
گوگل آنالیتیکزاطلاعات زیادی را در مورد وبسایت موردنظر در اختیار شما قرار می دهد، این موارد شامل:
• میزان ترافیک و بازدید دریافتی چه قدر است و کاربران از کجا وارد سایت می شوند.
• کاربران چه صفحاتی را بازدید می کنند و چه مدت در هر صفحه می مانند.
• آخرین صفحه ای که قبل از خروج دیده اند، کدام است.
• کدام دکمه ها کلیک بیشتری دریافت می کند و کاربران بعد از کلیک چکار می کنند.
• کدام بخش از بازدید ها و ترافیک ایجاد شده، تبدیل شده است. (کاربران همان عملی را انجانم داده که مدنظر شما بوده است)
• تعداد کاربرانی که با موبایل، تبلت یا دسکتاپ از وبسایت بازدید می کنند، چقدر است.
• منطقه جغرافیایی (کشور) کاربرانی که از سایت بازدید می کنند و مرورگری که از آن برای ورود به سایت استفاده می کنند، کدام است.
• و ...
مواردی که به آن اشاره شد، تنها بخشی از سوالاتی است که با استفاده از گوگل آنالیتیکز به آنها پاسخ داده می شود اما چون هدف از نگارش این مطلب، توضیح چگونگی استفاده از اطلاعات بدست آمده در گوگل آنالیتکز با هدف بهبود وضعیت سئو است، فعلا از ویژگی های دیگر گوگل آنالیتکز صرف نظر می کنیم.
چطور از گوگل آنالیتیکز در وردپرس استفاده کنیم؟
برای نصب گوگل آنالیتیکز روی وبسایت موردنظر، ابتدا به آدرس https://www.google.com/analytics مراجعه کنید و در اولین قدم یک اکانت بسازید و وبسایت خود را در آنالیتیکز ثبت کنید. برای ساخت اکانت، سمت راست بالای صفحه روز SIGN IN کلیک کنید و از منوی کشویی Google Analytics را انتخاب کنید.
دستورالعمل ها را مرحله به مرحله دنبال کنید و در مرحله آخر وبسایت موردنظر خود را در قسمت PROPERTY وارد کنید تا کد رهگیری آنالیتیکز را برای آن دریافت کنید. در مرحله بعدی این کد را در قسمت مربوطه در وبسایت خود وارد کنید.


چطور کد رهگیری آنالیتیکز را به وردپرس اضافه کنیم:
آسان ترین راه برای اضافه کردن کد در وردپرس استفاده از پلاگین Google Analytics by Yoast است. بعد از نصب این پلاگین در وبسایت موردنظر، به قسمت ANALYTICS رفته و در منوی SETTING کدرهگیری آنالیتیکز را مطابق شکل زیر در باکس مربوطه وارد کنید.


در مرحله بعدی روی تب UNIVERSAL کلیک کنید و مطابق شکل زیر، تنظیمات وارد شده را نهایی کنید.تنظیمات اصلی گوگل آنالیتیکز
بعد از نصب و راه اندازی گوگل آنالیتیکز روی وبسایت موردنظر و قبل از مراجعه به بخش گزارشات، لازم است تغییرات زیر را اعمال کنید:
Reporting time, currency and bot filtering
به قسمت VIEW SETTINGS رفته و از درست بودن منطقه زمانی خود مطمئن شوید و در صورتی که وبسایت شما یک وبسایت تجارت الکترونیک است، پول مورداستفاده را تعیین کنید. علاوه بر این موارد قسمت BOT FILTERING را کنترل و گزینه EXCLUDE ALL HITS FROM KNOWN BOTS AND SPIDERS را انتخاب کنید. با این کار گزارشات اضافی موتورهای جستجو و یا کراول های دیگر که به عنوان بازدید محاسبه نمی شوند، محدود می شود.

گوگل آنالیتکز را به گوگل سرچ کنسول وصل کنید
گوگل به شما اجازه می دهد گوگل آنالیتیکز خود را به اکانت سرچ کنسول خود وصل کنید. با این کار می توانید اطلاعات آنالیتیکز را در سرچ کنسول و برعکس ببینید. برای این کار وارد اکانت خود در سرچ کنسول گوگل شوید، روی وبسایت موردنظرتان را انتخاب کنید و روی آیکون SETTINGS که سمت راست بالای صفحه است، کلیک کنید و Google Analytics Property را انتخاب کنید. در مرحله آخر وبسایت هایی که می خواهید به اکانت سرچ کنسول گوگل متصل کنید را انتخاب و روی گزینه SAVE کلیک کنید.استفاده از گزارش های گوگل آنالیتیکز برای بهینه سازی سئو
بررسی بازدید های طبیعی (ارگانیک)
یکی از شاخصه هایی که باید به طور منظم کنترل کنید، میزان ترافیک دریافتی وبسایت از موتورهای جستجو و خصوصا گوگل است. با مراجعه به قسمتALL TRAFFIC می توانید به همه این اطلاعات دسترسی خواهید داشت.
در اولین قدم، گزینه CHANNELS را از قسمت ACQUISITION انتخاب کنید و با انتخاب بازه زمانی موردنظرتان از طریق منوی سمت راست بالای صفحه مشخص کنید.
آنچه که گزارش نشان می دهد، مجموعه ای از تمام منابعی است که برای وبسایت شما ترافیک ایجاد کرده اند. برای مشاهده نموداری بازدید ارگانیک در مقایسه با ترافیک کل وبسایت، مطابق شکل زیر در باکس کناری بازدیدهای طبیعی روی PLOT ROWS کلیک کنید.
برای مشاهده اطلاعات دقیق تر مانند تعداد کاربران ورودی از هر منبع و رفتار آنها در وبسایت، از منوی سمت چپ روی SOURCE / MEDIUM کلیک کنید.


صفحات پربازدید و کم بازدید وبسایت را شناسایی کنید
یکی دیگر از شاخصه های مفیدی که می تواند به شما در بهبود وضعیت سئو کمک کند، دانستن این است که کدام صفحات در وبسایت بازدید بیشتری دریافت می کنند. برای مشاهده این موضوع، مسیر
BEHAVIOUR > SITE CONTENT > ALL PAGES را دنبال کنید.
علاوه بر تعداد بازدیدهای هر صفحه، می توانید مدت زمانی که کاربران در وبسایت شما سپری می کنند، نرخ فرار کاربران و درصد کاربرانی که بعد از مشاهده یک صفحه خاص از وبسایت خارج می شوند را ببینید.


راه دیگری نیز برای مشاهده مواردی که به آن اشاره شد، وجود دارد. شما می توانید با کلیک روی LANDING PAGES، صفحاتی را کاربران تازه وارد برای اولین بار به آن مراجعه کرده اند را مشاهده کنید و آن ها را با صفحات پربازدید سایت مقایسه کنید.
بررسی مواردی که گفته شد می تواند به شما نشان دهد که کاربران به بازدید کدام صفحات بیشتر علاقه دارند و ممکن است اضافه کردن این صفحات در سایدبار و یا صفحه اصلی سایت به بیشتر دیده شدن آنها کمک کند.
در دسترس قرار دادن صفحات پربازدید، زمان ماندگاری کاربران در سایت را افزایش می دهد که همین موضوع نیز مزایای زیادی دارد.
یکی از ستون ها در گزارشات این بخش bounce rate یا همان نرخ فرار کاربران را نشان می دهد. نرخ فرار درصدی است که میزان بازدیدکنندگانی را نشان می دهد که با مشاهده تنها یک صفحه از وبسایت شما خارج شده اند. همان طور متوجه شدید، این میزان هرچه قدر کمتر باشد بهتر است.
بنابراین شما نیاز به شناسایی صفحاتی دارید که نرخ فرار بالایی دارند تا وارد عمل شوید و با اعمال اصلاحات لازم در صفحه موردنظر، نرخ فرار را کاهش دهید و کاربران را تشویق کنید تا صفحات بیشتری را قبل از خروج از سایت ببینند.
یکی دیگر از گزارشاتی که از اهمیت یکسانی برخوردار است، گزارش EXIT PAGES است که آخرین صفحه ای که کاربران پیش از خروج از سایت مشاهده کرده اند را نشان می دهد. صفحاتی که درصد بالایی را در این گزارش به خود اختصاص میدند باید با اعمال تغییرات مناسب در قالب یا محتوی، جذاب تر و کاربرپسندتر شوند.

بازدید از موبایل
در دوسال گذشته همه درباره اهمیت طراحی وبسایت های مناسب موبایل صحبت می کنند. آمارها نشان می دهند که کمابیش تعداد کاربرانی که با استفاده از گوشی های هوشمند یا تبلت وب گردی می کنند از کاربران دسکتاپ بیشتر است.
برای مشاهده گزارشات مربوط بازدید از دستگاه های مختلف به منوی
AUDIENCE > MOBILE > OVERVIEW مراجعه کنید.


آنچه که در این قسمت می بینید، گزارشاتی است که بر اساس نوع دستگاه مورد استفاده کاربران به سه دسته تقسیم شده است: موبایل، دسکتاپ و تبلت
بر اساس آنچه که نتایج گزارش های این قسمت نشان می دهند، می توانید تغییرات یا اصلاحات لازم را اعمال کنید. برای مثال، اگر تعداد بیشتری از بازدیدکنندگان شما با موبایل وارد سایت می شوند، می توانید یکبار دیگر صفحات وبسایت خود را در موبایل بررسی کنید تا در صورت وجود مشکلات احتمالی، آنها را رفع کنید و از همه مهتر اینکه گزینه ‘call to action’ را در بهترین مکان جاگذاری کنید.
همیشه به یاد داشته باشید که گزینه ‘call to action’ را فقط برای کاربران دسکتاپ بهینه سازی نکنید چون با توجه به اینکه بیشترین بازدید وبسایت توسط کاربرانی صورت می گیرد که از موبایل استفاده می کنند، با این کار تنها نرخ تبدیل را کاهش می دهید.
کارشناسان معتقدند که بهترین روش استفاده از طراحی ریسپانسیو (واکنش گرا) است. البته طراحی ریسپانسیو به تنهایی کافی نیست و شما باید وبسایت ریسپانسیو خود را زیرنظر بگیرید و گزارشات مربوط به آن را بررسی کنید تا مرحله ای که نرخ تبدیل در موبایل برابر یا بیشتر از نرخ تبدیل دسکتاپ باشد.
برای آگاهی از نوع دستگاهی که بازدیدکنندگان از آن استفاده می کنند روی DEVICES کلیک کنید.

منطقه جغرافیایی کاربران
یکی دیگر از گزارش هایی که می تواند به شما کمک کند تا محتوای متناسب با بازدیدکنندگان را تولید کنید، آگاهی از منطقه جغرافیایی آنهاست که با مراجعه به AUDIENCE > GEO > LOCATION می توانید از آن آگاه شوید.


شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آگاهی از منطقه جغرافیایی بازدیدکنندگان چطور می تواند به سئو مربوط باشد. فرض کنید شما یک فروشگاه الکترونیکی دارید که محصولات خود را به همه دنیا ارسال می کنید و بعد از بررسی این بخش متوجه شده اید که بیشتر بازدیدکنندگان شما از کشور انگستان هستند. با دانستن این نکته می توانید امکان نمایش قیمت ها را بر اساس پول رایج انگلستان به محصولات اضافه کنید تا این دسته از کاربران محتوای وبسایت را بهتر درک کنند و راحت تر با آن تعامل داشته باشند.

آمارهای در لحظه
برای آگاهی از آنچه که در همین لحظه در وبسایت شما در جریان است مانند اینکه چند کاربر در حال حاضر در سایت هستند و این کاربران کدام صفحات را بازدید می کنند به منوی
REAL TIME > OVERVIEW مراجعه کنید.


حتما چند بار در روز (در زمان های مختلف) و هر بار برای چند دقیقه به این قسمت مراجعه کنید تا ببینید در همان لحظه چه اتفاقی در حال رخ دادن است. شما در این بخش می توانید مواردی مانند اینکه کاربران از کدام منبع وارد شده اند، چه کلمه ای را برای ورود به وبسایت جستجو کرده اند، مشغول مشاهده کدام صفحات هستند و قبل از خروج چه مدت زمان در سایت می مانند و ... را ببینید و مورد تحلیل قرار دهید.
کدام منو یا دکمه ها بیشترین کلیک را دریافت می کنند
برای آگاهی از رفتار کاربران در صفحات مختلف وبسایت مانند اینکه بیشتر روی کدام گزینه های منو کلیک می کنند و یا کدام قسمت از صفحات را قبل از خروج دیده اند به منوی IN-PAGE ANALYTICS زیر منوی BEHAVIOUR کلیک کنید تا این اطلاعات را به صورت صفحه به صفحه در اختیارتان قرار دهد.


حتما صفحه اصلی و دیگر صفحات مهم وبسایت را با استفاده از این قسمت مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. مشخص کنید که کدام قسمت ها کلیک بیشتری دریافت کرده اند و در کجا قرار دارند. با بررسی این قسمت خواهید دید که هرچه بیشتر صفحه را به سمت پایین می کشید از تعداد کلیک ها کاسته می شود و به همین علت ممکن است مجبور باشید که قسمت هایی را در صفحه جابه جا کنید. بهتر است گزینه call-to-action در بالاترین موقعیت ممکن در صفحه قرار بگیرد تا بهتر دیده شود و کاربران بیشتر روی آن کلیک کنند.

چرا با گوگل آنالیتیکز «هدف گذاری» کنیم؟
هدف گذاری یکی از کاربردی ترین امکانات گوگل آنالیتیکز است که به شما کمک می کند تا بازدیدهای خود را به سمت مهترین قسمت های وبسایت هدایت کنید.
همه وبسایت ها نیازمند تعیین هدف و هدف گذاری هستند. اهدافی از قبیل اینکه:
• کاربران از یک صفحه خاص بازدید کنند.
• کاربران برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنند.
• فروش کالا یا خدمات
• کاربران اطلاعات تماس خود را در فرم مربوطه وارد کنند.
• کاربران با شما تماس بگیرند.
• کاربران اپلیکیشن موبایل شما را دانلود کنند.
با طراحی هدف در آنالیتیکز قادر خواهید بود:
• از منابع ترافیک که نرخ تبدیل بیشتری تولید می کنند، مطلع می شوید.
• از مسیری که کاربران قبل از تبدیل آن را دنبال کرده اند، آگاه می شوید.
• شناسایی و بررسی صفحاتی که کاربران را از عمل منصرف می کند به شما کمک می کند تا در مورد چگونگی بهبود فرآیند تبدیل تصمیم گیری کنید.
• و ...
مواردی که به آن اشاره شد، تنها چند مثال ساده از هدف گذاری هستند. تعیین هدف بر اساس نوع وبسایت و منطبق بر استراتژی های آنلاین مارکتینگ صورت می گیرد و از اهمیت بسیار بالایی برخودار است.

چگونه در گوگل آنالیتیکز هدف گذاری کنیم
گوگل یک راهنمای بسیار کامل برای هدف گذاری دارد که مطالعه دقیق آن توسط کارشناسان آنلاین مارکتینگ توصیه می شود. درک انواع مختلف هدف، مکانیزم عملکرد آنها و چگونگی پیکربندی آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.
به یک مثال در مورد یکی از مهمترین اهداف یعنی «با ما در ارتباط باشید» توجه کنید:
فرض کنید یکی از اهداف وبسایت شما هدایت مشتریان بالقوه جدیدی است که به دنبال خدمات سئوی ماهیانه هستند و شما صفحه ای در وبسایت خود دارید که خدمات سئوی شما را معرفی می کند و در ادامه همین صفحه، یک فرم تعبیه شده تا مشتریانی که به ارتباط با شما تمایل دارند، اطلاعات موردنظر را درآن وارد کنند.
بعد از تکمیل فرم، مشتری به صفحه دیگری که حاوی پیغام تشکر است، هدایت می شود. در واقع با طراحی صفحه تشکر به عنوان هدف نهایی در گوگل آنالیتیکز شما می توانید متوجه شوید که کدام منابع ترافیک، نرخ تبدیل بیشتری دارند.
با شناخت منابع ترافیک که نرخ تبدیل بیشتری دارند، انرژی و سرمایه بیشتری را به آنها اختصاص خواهید داد.
برای تعیین هدف در گوگل آنالیتیکز روی تب ADMIN کلیک کنید و زیر VIEW روی گزینه GOALS کلیک کنید. روی گزینه NEW GOAL کلیک کنید و برای هدف خود یک نام انتخاب کنید. DESTINATION را انتخاب و روی CONTINUE کلیک کنید.


در قسمت Destination یا همان مقصد، EQUALS TO را انتخاب و یو آر ال صفحه «تشکر» را بدون آدرس دامین وارد کنید و این اطلاعات را با استفاده از گزینه SAVE ذخیره کنید.


با وارد کردن هدف در این قسمت، چند منو و ستون اضافی می بینید که میزان دستیابی به هدف را به شما نشان می دهد و شما می توانید تعداد اهداف بدست آمده به تفکیک منابع ترافیک مختلف، اطلاعات ارزشمند برای طراحی گام های بعدی و میزان رشد وبسایت و کسب و کار خود را ملاحظه کنید.

 

  • تاریخ: یکشنبه 14 آذر 1395 - 11:40
  • صفحه: مقالات

ارسال نظر