Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

سشن چگونه در گوگل آنالیتیکز تعریف می شود؟

سشن چگونه در گوگل آنالیتیکز تعریف می شود؟

درک مفهوم سشن در گوگل آنالیتیکز از این نظر اهمیت دارد که بسیاری از گزارشات و معیارها و امکانات گوگل آنالیتیکز به چگونگی محاسبه سشن بستگی دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

سشن به مجموعه ای از تعاملات گفته می شود که در یک بازه زمانی خاص در وبسایت شما اتفاق می افتد. برای مثال یک سشن می تواند شامل چندین نمایش، بازدید از صفحه، رویداد، تعاملات اجتماعی و تراکنش مالی باشد. به نوعی می توان گفت که سشن دربرگیرنده اعمالی است که کاربر در وبسایت شما انجام می دهد.یک کاربر واحد می تواند چند سشن مختلف ایجاد کند. این سشن ها می توانند در یک روز واحد، چندین روز، یک هفته یا یک ماه اتفاق بیفتند. به محض پایان یافتن یک سشن، امکان ایجاد یک سشن جدید وجود دارد. دو روش برای پایان دادن به یک سشن وجود دارد:
1. انقضای زمانی ( پایان روز):
• بعد از 30 دقیقه عدم فعالیت
• نیمه شب
2. تغییر کمپین:
• اگر یک کاربر از طریق یک کمپین وارد سایت شود، از سایت خارج شود و دوباره از طریق یک کمپین دیگر وارد سایت شود.

انقضای زمانی:
یک سشن چقدر طول می کشد؟
به صورت پیش فرض، یک سشن بعد از 30 دقیقه عدم فعالیت به پایان می رسد اما شما می توانید این مدت زمان را تنظیم کنید و مثلا آن را طوری تغییر دهید که یک سشن تنها چند ثانیه و یا چند ساعت طول بکشد. بنابراین یک سشن می تواند بسیار کوتاه یا بسیار طولانی باشد.
وقتی یک کاربر وارد سایت می شود، گوگل آنالیتیکز از همان لحظه شروع به محاسبه می کند. اگر 30 دقیقه بگذرد و کاربر هیچ گونه تعاملی با سایت نداشته باشد، سشن ایجاد شده تمام می شود. اما هر بار که کاربر با سایت تعامل داشته باشد، گوگل آنالیتیکز زمان انقضا را با اضافه کردن 30 دقیقه دیگر به زمان آخرین تعامل کاربر، تنظیم مجدد می کند.
مثال: فرض کنید یک کاربر با فواصل زمانی زیر با وبسایت شما تعامل می کند:

بعد از رویداد شماره 2، زمان انقضای سشن ساعت 14:32 تنظیم می شود.
زمانی که کاربر وارد سایت می شود، زمان انقضای سشن ساعت 14:31 دقیقه است. با ادامه تعامل کاربر با سایت، هر کدام از درخواست هایی که کاربر ارسال می کند، زمان انقضای سشن را 30 دقیقه دیگر به تاخیر می اندازد.
اگر این کاربر در طول یک سشن در سایت، یک صفحه باز شده را 31 دقیقه رها کند و دوباره به سایت برگردد، چه اتفاقی می افتد؟
در این حالت، اولین سشن ایجاد شده توسط کاربر بعد از ورود به سایت بعد از 30 دقیقه تمام می شود. زمانی که کاربر مجددا به سایت برمی گردد و با سایت تعامل می کند، گوگل آنالیتیکز مجددا یک زمان انقضای 30 دقیقه ای در نظر گرفته و یک سشن جدید شروع می شود.

این کاربر قبل از خروج از سایت در حال خرید یک محصول بوده و بعد از بازگشت مجدد عملیات مربوط به تراکنش مالی را انجام میدهد. در این وضعیت صفحه فرود در سشن جدید، صفحه پرداخت است.

اگر این کاربر بعد از باز کردن یک صفحه از سایت خارج شود اما بعد از 29 دقیقه برای ادامه تعامل با سایت برگردد چه اتفاقی می افتد؟
وقتی کاربر برمی گردد، سشنی که قبلا باز شده از آخرین صفحه ای که این کاربر در سایت مشاهده می کرده، ادامه پیدا می کند و آنالیتیگز فرض را بر این قرار می دهد که کاربر از وبسایت شما خارج نشده است.

اگر وضعیتی مشابه آنچه در مثال قبل توضیح داده شد را در نظر بگیریم، تفاوت به دلیل بازگشت مجدد کاربر در کمتر از 30 دقیقه و باز بودن سشن قبلی است. با توجه به اینکه زمان ماندگاری در صفحه با محاسبه اختلاف زمانی شروع بازدید از صفحات بعدی به دست می آید، مدت زمان مشاهده صفحه 2 (محصول) توسط کاربر 29 دقیقه است. (14:31-14:02 = 00:29)
انقضای زمانی بعد از پایان روز
کاربر موردنظر وبسایت شما را در ساعت 23:50 روز 14 شهریور باز می کند و در ساعت 00:10 روز 15 شهریور از وبسایت خارج می شود.
در این حالت، اولین سشن در ساعت 23:59:59 روز 14 شهریور تمام می شود و سشن دوم در ساعت 00:00 روز 15 شهریور آغاز می شود.
زمان دقیق پایان روز بر اساس تنظیمات منطقه زمانی شما مشخص می شود.
انقضا بر مبنای کمپین
هربار که منبع کمپین ورودی کاربر تغییر می کند، گوگل آنالیتیکز یک سشن جدید باز می کند. اهمیت این موضوع از این بابت است که حتی اگر سشن ایجاد شده قبلی هنوز باز باشد اما در صورت تغییر منبع کمپین در میانه یک آن، سشن اول بسته می شود و یک سشن جدید باز می شود.

فرض کنید یک کاربر به ترتیب زیر وبسایت شما را باز می کند:آنالیتیکز اطلاعات مربوط به منبع کمپین را ذخیره می کند. هر بار ارزش کمپین به روزرسانی شود، آنالیتیکز یک سشن جدید باز می کند. در مثال بالا، کاربر ابتدا از طریق ویجت های قرمز کلمات کلیدی ارگانیک گوگل وارد وبسایت شده و کمی بعد دوباره از طریق ویجت های آبی کلمات کلیدی خریداری شده گوگل به سایت برگشته است.
هر کدام از عبارات مورد جستجو، کمپین را به روزرسانی می کنند و به همین علت هر کدام از کلمات کلیدی معادل یک سشن جدید هستند.
چه چیزی باعث به روزرسانی کمپین می شود؟
به طور کلی، هر بار که یک کاربر از طریق موتور جستجو، وبسایت های ارجاع دهنده و یا کمپین یو آر ال تگ شده وارد وبسایت شما می شود، کمپین به روزرسانی می شود. ترافیک مستقیم باعث به روزرسانی یا جایگزینی منبع کمپین موجود نمی شود.
برچسب گذاری اتوماتیک ادوردز
در صورت اتوتگ کردن ادوردز، هر کلیک یک ارزش واحد کمپین تولید می کند زیرا هر کلیک به عنوان یک کمپین مستقل محاسبه می شود و یک سشن جدید ایجاد می کند.
برجسب های کمپین
بهترین روش استفاده از برچسب گذاری اتوماتیک به جای برچسب گذاری دستی کمپین است اما فرض کنید که کمپین های ادوردز شما به صورت دستی به آدرس مقصد زیر تگ شده اند:
http://www.example.com/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=camp1&utm_term=keyword&utm_content=content
یک کاربر روی آگهی شما کلیک می کند که باعث ثبت یک سشن جدید برای اولین کلیک می شود. بر خلاف برچسب گذاری اتوماتیک یا همان اتوتگ است که در آن چند کلیک روی اگهی می تواند چند سشن جدید ایجاد کند، ارزش پارامترها در کمپینی که به صورت دستی تگ شده است برای هر کلیک یکسان است و به همین علت کمپین برای هر کلیک به روزرسانی نمی شود. به بیان ساده تر، در کمپینی که تگ آن به صورت دستی وارد شده است، احتمالا برای چند کلیک روی آگهی تنها یک سشن ایجاد می شود.
با توجه به آنچه گفته شد، اگر در شرکت های تبلیغاتی ثالث و با استفاده از تگ های دستی کمپین، تبلیغات خود را انجام می دهید، باید آگاه باشید که هر کلیک که توسط یک کاربر در این شبکه ها انجام می شوند ممکن است به عنوان یک سشن محاسبه نشود (این اتفاق در صورتی می افتد که کلیک بعدی در بازه زمانی 30 دقیقه انجام شده باشد). این موضوع دلیل اصلی اختلاف آماری گزارشاتی است که این شبکه ها و گوگل آنالیتیکز در اختیار شما قرار می دهند.
تفاوت سشن و کاربران جدید
امکان دارد که ارزش و مقدار شاخص سشن کمتر از ارزش و مقدار کاربران جدید باشد. علت این موضوع این است که همیشه با ورود کاربر جدید به سایت، یک سشن مربوط به کاربر جدید ایجاد می شود حتی اگر سشن شامل یک رویداد غیرتعاملی باشد و این در حالی است که به طور کلی شاخص تعداد سشن های در برگیرنده رویدادهای غیرتعاملی افزایش پیدا نخواهد کرد.

 

  • تاریخ: یکشنبه 14 آذر 1395 - 10:06
  • صفحه: مقالات

ارسال نظر