Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

فیسبوک یا اینستاگرام کدام برای کسب و کارتان مناسب است؟

فیسبوک یا اینستاگرام کدام برای کسب و کارتان مناسب است؟

برای معرفی کسب و کار خود کدام یک را انتخاب کنیم فیسبوک یا اینستاگرام ؟ فیس بوک و اینستاگرام دو شبکه اجتماعی قدرتمند و پرطرفدار با کاربردهای متفاوتی هستند

فیسبوک و اینستاگرام دو شبکه اجتماعی قدرتمند در میان 10 شبکه برتر اجتماعی هستند. فیسبوک 1.1 میلیارد بازدیدکننده ماهانه و اینستاگرام 500 میلیون بازدیدکننده ماهانه دارد. این دو شبکه اجتماعی شباهت ها و تفاوت هایی با یکدیگر دارند. به همین علت انتخاب یکی از این دو شبکه اجتماعی به عنوان بستری برای تبلیغات و ارتباط با مشتری می تواند نتایج متفاوتی به همراه داشته باشد.
در ادامه تاثیری که استفاده از این شبکه های اجتماعی می تواند بر کسب و کار شما داشته باشد را مورد بررسی قرار می دهیم تا با اطلاعات بیشتر و دقیق تری در مورد انتخاب هر کدام از آنها تصمیم بگیرید.


میزان دسترسی به مشتریان

فیسبوک به دلیل سابقه بیشتری که دارد در مقایسه با اینستاگرام از دیتابیس قوی تری برای کاربران برخوردار است. علاوه بر این، فیسبوک در میان کاربران قدیمی تر اینترنت  از شهرت بیشتری برخوردار است در حالی که اینستاگرام در میان نسل جوان شناخته شده تر است.
البته با رشد سریع اینستاگرام در میان کاربران، دیتابیس این شبکه اجتماعی نیز در حال گسترش است و نمی توان قدرت این شبکه اجتماعی را انکار کرد. شاید بهتر باشد نگاهی به آمارهای منتشره در خصوص فیسبوک و اینستاگرام بیندازیم. آمارهای زیر این دو شبکه اجتماعی را مورد مقایسه قرار داده اند.همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید، فیسبوک اعداد بزرگتری را به خود اختصاص داده است در حالی که اینستاگرام وضعیت آماری بهتری در زمینه به اشتراک گذاری محتوا و درگیر کردن کاربران دارد. به طور کلی، مجموع کاربرانی که از فیسبوک استفاده می کنند، بیشتر است اما اینستاگرام دنبال کنندگان بسیار قوی دارد.
با توجه به آنچه گفته شد، مطمئنا متوجه شده اید که هر کدام از این شبکه های اجتماعی برای توسعه و گسترش انواع مختلفی از کسب و کارها مناسب هستند. مثلا کسب و کارهایی که نیاز به تبلیغات بصری بیشتری دارند بهتر است از اینستاگرام استفاده کنند.

 

هدف گذاری مشتریان

هدف گذاری مشتریان برای هر کسب و کاری ضروری است زیرا با مشخص کرده جامعه هدف از به هدررفتن اطلاعات و ارتباط گیری غیرصحیح جلوگیری می کنید. بعد از هدف گذاری باید بدانید که جامعه هدف شما بیشتر از چه شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، سن آنها چقدر است، چه علایقی دارند و ...
فیسبوک به شما امکان می دهد تا پیام های خود را به جامعه هدف خاصی ارسال کنید. شما با مشخص کردن مکان، زبان، سن و دیگر مشخصات جمعیتی و رفتار روانشناختی مشتریان هدف خود، بیشترین تاثیر را داشته باشید. البته ناگفته نماند که امکانات هدف گذاری مشابه فیسبوک در اینستاگرام هم وجود دارد.
بنابراین اگر کسب و کار شما جامعه جوان تر را هدف قرار داده است، شبکه اجتماعی مناسب برای شما اینستاگرام است. اما با وجود کاربران نسل قدیمی تر در فیسبوک، کسب و کارهایی که از این شبکه اجتماعی برای معرفی، توسعه و تبلیغات کسب و کار خود استفاده می کنند به جامعه مشتریانی دسترسی دارند که سطح درآمد بیشتر و در نتیجه قدرت خرید بیشتری دارند.

 

درگیر کردن مشتریان

تحقیقات نشان داده اند که درگیر شدن با کسب و کارها 10 برابر بیشتر در اینستاگرام اتفاق می افتد و میزان متوسط درگیر شدن برای هر پست در اینستاگرام در طول دو سال گذشته 416درصد رشد داشته است.
برای مثال، یک پست خاص که متعلق به شرکت آدیداس در فیسبوک و اینستاگرام قرار داده شد. اکانت فیسبوک آدیداس 24 میلیون لایک و اکانت اینستاگرام آدیداس 9.7 میلیون دنبال کننده دارد.
پستی که در اینستاگرام ارسال شد 130.000 بازدید داشت در حالی که همین پست در فیسبوک 78.000 بار دیده شد. تعداد کامنت های دریافتی این پست در اینستاگرام 154 و در فیسبوک فقط 67 کامنت بود. این مقایسه نشان می دهد که علیرغم جمعیت بیشتر در اکانت فیسبوک آدیداس، اینستاگرام کاربران را بیشتر درگیر می کند.

 

بررسی نقاط قوت فیسبوک و اینستاگرام

برای مقایسه این دو شبکه اجتماعی، تمرکز باید بر ویژگی های عمده ای باشد که موجب تفاوت آنها می شود.  
اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است که فقط برای اشتراک گذاری عکس و ویدیو طراحی شده است. ویدیوهایی که در اینستاگرام آپلود می شوند می توانند از 15 ثانیه تا یک دقیقه باشند. ارتباط مستقیم با مشتریان و پایه ریزی حس وفاداری به برند برای مشتریان از ویژگی های اینستاگرام است که به صاحبان کسب و کار کمک می کند. انتشار و به اشتراک گذاری روزانه محتوای مناسب در اینستاگرام می تواند منجر به درگیر کردن حسی مخاطبان و ایجاد حس وفاداری به برند و تقویت این حس شود.
از سوی دیگر، فیسبوک یک شبکه اجتماعی چندانتخابی با تنوع بسیار گسترده است. برای به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک شما می توانید از امکانات خاص آن مانند گروه ها، ایونت ها، فروشگاه ها، عکس ها، ویدیوها، متن ها و ... متناسب با کسب و کار خود استفاده کنید. بنابراین محدودیت نوع محتوا که در اینستاگرام عکس و ویدیو است در فیسبوک وجود ندارد.
اینستاگرام در مقایسه با فیسبوک از پیچیدگی کمتری برخوردار است و کار کردن با آن بسیار آسان تر از فیسبوک است. به همین دلیل شاید بتوان اینطور گفت که در فیسبوک شما با جامعه مخاطب وسیع تری در ارتباط هستید در حالی که در اینستاگرام این جامعه کوچکتر است اما به دلیل درگیری بیشتر کاربران اینستاگرام، کسب و کار شما در این شبکه اجتماعی بیشتر دیده خواهد شد.

 

تبلیغات برای مشتریان

استفاده و به کارگیری دو شبکه اجتماعی فیسبوک و اینستاگرام برای کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی کار چندان پیچیده ای نیست. کارشناسان بازاریابی آنلاین که در زمینه شبکه های اجتماعی تخصص دارند با هدف گذاری صحیح و بررسی لحظه ای کمپین های در حال اجرا و با مشخص کردن تعداد مخاطبانی که در دسترس بودند و تعداد کانورشن های (تبدیل) صورت گرفته، از شبکه های اجتماعی برای تبلیغات کالا یا خدمات استفاده می کنند.  
در نهایت، هر دو این شبکه های اجتماعی ابزارهای مناسبی برای بهبود و رونق بخشی به کسب و کارها هستند و انتخاب هر کدام از آنها به ماهیت کسب و کار موردنظر شما بستگی دارد.
متخصصین و کارشناسان بازاریابی اینترنتی با بررسی کسب و کار شما می توانند شبکه اجتماعی مناسب را برای ارتباط با مشتری و تبلیغات انتخاب و راهکارهای مناسب تبلیغاتی را در آن اجرا کنند.  

  • تاریخ: یکشنبه 4 مهر 1395 - 14:39
  • صفحه: مقالات

ارسال نظر