Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

رتبه الکسا چیست و چه اهمیتی دارد؟

رتبه الکسا چیست و چه اهمیتی دارد؟

یکی از شناخته شده ترین ابزارها که وضعیت رتبه وبسایت ها را در کشور و جهان مشخص می کند، سیستم رنک دهی و رتبه بندی الکسا است.

رقابت، بخشی جدایی ناپذیر از کسب و کار است. این مسئله که شما نسبت به همکاران و رقیبان خود در چه جایگاهی قرار دارید به شما کمک می کند تا نقاط قوت خود را تقویت و نقاط ضعف خود را برطرف کنید. در دنیای مجازی هم این رقابت میان وبسایت های مختلف وجود دارد و به همین علت باید معیار و ابزاری برای رتبه بندی سایت ها وجود داشته باشد.  یکی از شناخته شده ترین و شاید بتوان گفت معتبرترین ابزارها که که به مدیران و صاحبان وبسایت ها اجازه می دهد تا از وضعیت رتبه وبسایت خود در کشور و جهان آگاه شوند، سیستم رنک دهی و رتبه بندی الکسا است.

با شرکت الکسا آشنا شوید

الکسا در سال 1996 در شهر کالیفرنیا تاسیس شد و در سال 1999 توسط شرکت آمازون خریداری و به عنوان یک شرکت تابع این کمپانی به کار خود به عنوان متخصص در ارائه اطلاعات ترافیک وب سایت های تجاری به کار خود ادامه داد. این اطلاعات با استفاده از نوار ابزارها و افزونه های متنوع مرورگرها جمع آوری می شوند. یکی از مهمترین فعالیت های این شرکت، جمع آوری یک پایگاه داده بسیار عظیم است که با استفاده از آنها آرشیو وب را طراحی و در دسترس کاربران قرار داده است اما چیزی که الکسا را به خاطر آن می شناسند، سیستم رنک دهی و رتبه بندی آن است، معیاری که وبسایت ها را بر اساس شهرت و یا عملکرد مثبت 3 ماهه آخر  رتبه بندی می کند.

رتبه الکسا چگونه اندازه گیری می شود؟

بر اساس آنچه که در وبسایت رسمی الکسا نوشته شده است، رتبه یک سایت بر مبنای ترکیبی از تعداد بازدیدکنندگان یکتای روزانه وبسایت و تعداد صفحات بازدید شده توسط این بازدیدکنندگان در 3 ماه گذشته تعیین می شود. به عبارت ساده تر، وب سایتی که بالاترین میزان ترکیب بازدیدکنندگان یکتا و تعداد صفحات بازدید شده را دارد در رتبه یک قرار می گیرد.
این اطلاعات از زیرمجموعه ای از کاربران اینترنت که از یکی از 25000 افزونه وب برای مرورگرهای گوگل کروم، فایرفاکس و یا اینترنت اکسپلورر استفاده می کنند، جمع آوری می شود و در مرحله بعد، الگوریتم به دست آمده از نظر احتمال وجود هرگونه سوگیری اصلاح می شود و اطلاعات به دست آمده بر اساس مناطق جغرافیایی بازدیدکنندگان دسته بندی می شوند.
البته برای استفاده حرفه ای از این سرویس، مالکان و مدیران سایت ها با نصب اسکریپت الکسا در سایت، به الکسا اجازه می دهند تا بخشی از اطلاعات مربوط به ترافیک سایت را به صورت مستقیم دریافت کند.

برای مشاهده رتبه وبسایت های می توانید به آسانی به آدرس www.alexa.com مراجعه و با واردکردن آدرس کامل وبسایت موردنظر خود از رتبه آن در کشور و جهان مطلع شوید. علاوه بر این اطلاعات جالب دیگری هم در این صفحه در دسترس شما قرار داده شده است. نرخ فرار کاربران، تعداد صفحاتی که روزانه توسط هر بازدیدکننده دیده می شود، مدت زمانی که کاربران در وبسایت سپری می کنند، درصد کاربرانی که از موتورهای جستجو به وبسایت شما هدایت می شوند، فهرست وبسایت هایی که به شما لینک داده اند و حتی زمان موردنیاز برای بازشدن صفحات وبسایت از اطلاعات مفیدی هستند که با وارد کردن دامین سایت موردنظر خود از آنها آگاه می شوید.
موارد دیگری که میتوانید با مراجعه به الکسا به آنها دسترسی داشته باشید، مهمترین 5 کلمه کلیدی است که کاربران با جستجوی آنها به سایت وارد شده اند، فهرستی از وب سایت هایی که کاربران قبل از ورود به سایت شما از آنها بازدید کرده اند و کشورهایی است که کاربران بیشتر از آنجا وارد سایت می شوند.
البته باز هم به این نکته توجه کنید که الکسا قادر نیست اطلاعات و داده های خود را از همه کاربران جمع آوری کند و فقط داده های مربوط به مجموعه ای چند میلیونی از کاربرانی را جمع آوری می کند که افزونه های خاصی  را روی مرورگر خود نصب کرده اند.

رتبه الکسا به چه معناست؟

به نظر می رسد یک اجماع کلی در خصوص همبستگی احتمالی بین رتبه الکسا و ترافیک وبسایت های محبوب که بازدید آنها بیشتر از حد خاصی است، وجود دارد. احتمالا هیچ کس آمار دقیقی از وبسایت های موجود در لحظه ندارد اما با این حال آمار منتشر شده از سوی موسسه Netcraft  در فوریه 2016 نشان می دهد که بیش از 171 میلیون وبسایت فعال وجود دارد و این آمار بعد از گذشت هشت ماه تقریبا ثابت مانده است. بنابراین، با توجه به تعداد وبسایت های موجود، سایتی که رتبه الکسای آن کمتر از 1,710,000  باشد در محدوده یک درصدی بهترین سایت های جهان قرار دارد!

رتبه الکسا چه اهمیتی دارد؟

وبسایت هایی که رتبه الکسای بهتری دارند به عنوان سایت های مشهور و پربازدید شناخته می شوند و ارزش بیشتری خواهند داشت. به همین دلیل کسب و کارها و ارائه دهندگان کالا و خدمات گوناگون با به کارگیری متخصصین حوزه بازاریابی آنلاین، تلاش می کنند تا رتبه الکسای وبسایت خود را بهبود دهند و از رقبای خود پیشی بگیرند زیرا این مسئله که رتبه الکسای سایت ها به عنوان یکی از شاخص های مهم برای میزان موفقیت

  • تاریخ: یکشنبه 28 شهریور 1395 - 16:09
  • صفحه: مقالات

ارسال نظر