Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

متخصصین و مدیران دیجیتال مارکتینگ چه کاری انجام می دهند؟

متخصصین و مدیران دیجیتال مارکتینگ چه کاری انجام می دهند؟

آیا می دانید یک مدیر بازاریابی دیجیتال چه کارهایی انجام می دهد؟ به چه مهارت هایی نیاز دارد و اینکه چه تفاوتی میان مدیر بازاریابی دیجیتال و یک کارشناس سئو وجود دارد؟

آیا می دانید یک مدیر بازاریابی دیجیتال چه کارهایی انجام می دهد؟ به چه مهارت هایی نیاز دارد و اینکه چه تفاوتی میان مدیر بازاریابی دیجیتال و یک کارشناس سئو وجود دارد؟

از سئو تا دیجیتال مارکتینگ

اصطلاح «دیجیتال مارکتینگ» یا همان «بازاریابی دیجیتال» یک اصطلاح جدید است اما مولفه هایی که دیجیتال مارکتینگ بر مبنای آنها شکل گرفته است، قدمت زیادی دارند. شاید در 5 سال اخیر بوده که بازاریابان، کارشناسان سئو و صنعت کاران به عنوان یک کل واحد متوجه شدند که برای یک استراتژی کامل و موفق بازاریابی اینترنتی به چیزی بیش از کارشناسان سئو نیاز است. به همین علت، اصطلاح دیجیتال مارکتینگ مورد توجه بیشتری قرار گرفت و جدی تر به آن نگاه شد.

 

تفاوت میان کارشناس سئو و کارشناس بازاریابی دیجیتال چیست؟

کارشناس سئو در بهینه سازی موتورهای جستجو تخصص دارد و می تواند به شما بگوید که چگونه صفحات وبسایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید، چطور از وب سایت های دیگر لینک بگیرید و مطمئن شوید که وب سایت شما در جستجوهای گوگل نمایش داده می شوند.
از سوی دیگر، یک کارشناس بازاریابی دیجیتال علاوه بر سئو کارهای دیگری نیز انجام می دهد. به احتمال خیلی زیاد بیشتر کارشناسان بازاریابی دیجیتال کار خود را از سئو شروع کرده اند چون معمولا سئو نقطه آغاز همه چیز در دنیای بازاریابی اینترنتی است اما یک کارشناس بازاریابی اینترنتی علاوه بر دانش سئو، در زمینه سایر مولفه های تشکیل دهنده دیجیتال مارکتینگ مانند بازاریابی محتوایی، ایمیل مارکتینگ، بازاریابی شبکه های اجتماعی و بازاریابی موبایل هم دانش و آگاهی کافی دارد.
بنابراین، به طور خلاصه می توان گفت که تفاوت کارشناسان سئو و مدیران دیجیتال مارکتینگ این است که یک کارشناس بازاریابی دیجیتال مهارت ها و دانش بسیار گسترده تری دارد و قادر است استراتژی های کامل و جامعی که سئو را نیز در بر می گیرد، طراحی و اجرا کند.


کارشناس بازاریابی دیجیتال چه کاری انجام میدهد؟

سوالی که پیش می آید این است که کارشناسان و مدیران بازاریابی دیجیتال علاوه بر سئو چه کاری انجام میدهند؟ همانطور که پیش تر اشاره شد، دیجیتال مارکتینگ از مجموع مولفه های گوناگونی ساخته شده است و کارشناس بازاریابی دیجیتال مسئول طراحی استراتژی های کاربردی برای اعضای تیم خود و کنترل اجرای راهکارهای طراحی شده است.
برای آشنایی بیشتر با مولفه های دیجیتال مارکتینگ به مهمترین آنها اشاره می کنیم:


بازاریابی محتوایی:

در دنیای دیجیتال، شما به محتوای مناسب در هر قالبی (مقاله، تصویر، ویدیو، صدا و ...) نیاز دارید زیرا بدون محتوا قادر به انجام آن در دنیای آنلاین نخواهید بود.
سوالاتی که در این خصوص پیش می آید این است که به چه نوع محتوایی نیاز دارید، چه کسی مسئول تولید آن است، موضوعات، عناوین و طول مطلب کدامند؟ این ها سوالات متداولی هستند که کارشناسان و مدیران بازاریابی دیجیتال باید به آنها جواب دهند و در صورت وجود شخصی به عنوان کارشناس تولید محتوای تبلیغاتی، وظیفه هدایت او بر عهده متخصصین بازاریابی دیجیتال خواهد بود.

بازاریابی شبکه های اجتماعی:

شبکه اجتماعی یکی از ابزارهای عالی و تاثیرگذار برای معرفی کسب و کارهای آنلاین و حتی آفلاین است. اما چطور می توانید شبکه اجتماعی مناسب را برای فعالیت انتخاب کنید، طراحی اهداف به چه صورت خواهد بود و چه نوع محتوایی را در این شبکه ها منتشر خواهید کرد، یک کمپین موفق در شبکه های اجتماعی چه ویژگی هایی دارد و اینکه چطور باید دنبال کنندگان و فالوئرهای خود را مدیریت کنید؟
پاسخ به این سوالات وظیفه مدیران بازاریابی دیجیتال در کنار متخصصین شبکه های اجتماعی است.

 

ایمیل مارکتینگ:

اگر می خواهید ایمیل مارکتینگ را در قالب ارسال یک خبرنامه ساده برای تبلیغ مستقیم کالا یا خدمات خود انجام دهید، نیازی به متخصص خاصی در این زمینه نخواهید داشت! اما اگر تصمیم دارید، ایمیل مارکتینگ را به صورت حرفه ای و تاثیر گذار انجام دهید باید حتما از یک کارشناس بازاریابی دیجیتال کمک بگیرید. طراحی استراتژی برای ایمیل مارکتینگ به عنوان بخشی از کل روند بازاریابی بر عهده کارشناسان حوزه دیجیتال مارکتنیگ است.


بازاریابی موبایل:

با توجه به استفاده همه گیر از موبایل، بازاریابی تلفن های همراه به عنوان یک ضرورت در طراحی کمپین های دیجیتال مارکتینگ غیرقابل چشم پوشی است. برای مثال طراحی یک وبسایت کاربرپسند که ظاهر مناسبی در موبایل دارد و کار کردن با آن ساده و لذت بخش است و یا طراحی و اجرای اپلیکیشن های موبایلی از جمله کارهایی است که می توان انجام داد.
کارشناسان دیجیتال مارکتینگ باید دانش و بینش ضروری را در این زمینه داشته باشد تا بتواند بهترین راهکار را برای بازاریابی موبایل ارائه کند.ارتباط، اجرا، نظارت و بهینه سازی

علاوه بر طراحی و اجرای مواردی که به آنها اشاره شد، متخصصین بازاریابی دیجیتال مسئول موارد زیر هم هستند:
ارتباط با مشتری: ارتباط با مشتری و آگاه کردن او از مزایای دیجیتال مارکتینگ به عنوان یک شیوه جامع بازاریابی و مهم تر از آن توضیح درباره مزایا و دستاوردهای دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارها بر عهده متخصصین بازاریابی دیجیتال است.

طراحی استراتژی برای بازاریابی دیجیتال:

متخصصین دیجیتال مارکتینگ از همه ابزارهایی که دارد برای طراحی یک استراتژی کامل و جامع با هدف معرفی یا توسعه یک کسب و کار در دنیای آنلاین استفاده می کند.
معرفی استراتژی طراحی شده به مشتری: توضیح راهکارها برای مشتری و یا دیگر اعضای تیم بازاریابی توسط کارشناس بازاریابی دیجیتال انجام می شود.
نظارت بر اجرای پلن: نظارت بر اجرای پلن طراحی شده و کسب اطمینان از پیشرفت صحیح آن در زمان مشخص شده از دیگر وظایف مدیرانی است که در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می کنند.  
بهینه سازی استراتژی برای کسب نتایج بهتر: این کار بر اساس نتایج به دست آمده در حین اجرای کمپین انجام می شود.


با توجه به همه آنچه که گفته شد، متخصصین دیجیتال مارکتینگ فقط در سئو تبحر ندارند بلکه آنها به مهارت های گسترده ای در حوزه معرفی و توسعه کسب و کارها در دنیای آنلاین و نیز مهارت های ویژه برای برنامه ریزی، کنترل پروژه و هدایت تیم نیازمند هستند.
از میان همه مهارت های موردنیاز، دانش عمیق و شناخت کافی سئو ضروری ترین مهارت یک متخصص و مدیر دیجیتال مارکتینگ است زیرا در صورت عدم شناخت سئو، موفقیت در دیجیتال مارکتینگ بسیار سخت خواهد بود.

  • تاریخ: یکشنبه 14 شهریور 1395 - 17:29
  • صفحه: مقالات

ارسال نظر