Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

سئو در موبایل با سئوی معمولی چه تفاوت هایی دارد؟

سئو در موبایل با سئوی معمولی چه تفاوت هایی دارد؟

با افزایش گسترش استفاده از موبایل و تبلت برای وبگردی، سئو موبایل اهمیت ویژه ای پیدا کرده است و سایت هایی که ریسپانسیو نباشند در موتورهای جستجو امتیاز کمتری دارند


گوگل برای محاسبه رتبه صفحات در جستجوهایی که کاربران با موبایل انجام می دهند، علاوه بر فاکتورهای عمومی رتبه بندی نتایج جستجو مانند محتوا(content) ، عناوین  (title)، توصیف ها (description) و لینک ها (link)، عوامل دیگری را نیز مورد ارزیابی قرار می دهد:


ترکیب بندی صفحه

گوگل صفحات وبسایت را از نظر طراحی و ترکیب بندی در موبایل بررسی می کند تا مطمئن شود که صفحه بدون نیاز به اسکرول بار چپ و راست به درستی نمایش داده می شود.

دسترسی آسان

دکمه ها، متن ها و تصاویر باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا کاربران بدون نیاز به کوچک یا بزرگ کردن صفحه به راحتی به آنها دسترسی داشته باشند.

سرعت

سرعت یکی از فاکتورهای رتبه بندی وبسایت در دسکتاپ و یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده برای کاربردی بودن وبسایت در موبایل است. گوگل در خصوص مدت زمان لود شدن صفحات در موبایل بسیار سخت گیر است و به همین دلیل بر طراحی و پیاده سازی صفحات پرشتاب موبایل تاکید می کند.

منطقه

جستجو در موبایل با جستجو در دسکتاپ بسیار متفاوت است. وقتی جستجوها با استفاده از گوشی های تلفن همراه صورت می گیرد، گوگل نتایج جستجو را بر اساس منطقه ای که جستجو در آن انجام می شود، رتبه بندی کرده و نمایش می دهد. بنابراین اگر هدف شما هدایت کاربران به فروشگاه خودتان است، سئوی محلی عامل کلیدی در این روند است.

جاگذاری تبلیغات

کاربران دوست ندارند بعد از باز کردن یک وبسایت با صفحه ای موجه شوند که از تبلیغات پر شده است. گوگل هم در این مورد سخت گیر است. اگر در وبسایت خود از  adsense  (تبلیغات گوگل که در ازای انتشار آنها در وبسایت خود پول دریافت می کنید) و یا سایر پلتفرم ها استفاده می کنید ، حتما قوانین گوگل را در مورد نحوه صحیح جاگذاری این نوع تبلیغات مطالعه کنید.
نکته: بررسی و ارزیابی وبسایت توسط گوگل به صورت صفحه به صفحه انجام می شود و کل سایت به صورت یک کل در نظر گرفته نمی شود، بنابراین اگر تمام صفحات وبسایت شما برای موبایل طراحی نشوند، اهمیت زیادی ندارد.

چطور وبسایت خود را برای موبایل بهینه سازی کنید؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که وبسایت خود را از نظر طراحی مناسب موبایل مورد ارزیابی قرار دهید. گوگل ابزار بسیار خوبی با عنوان mobile friendly test برای این کار در اختیارتان قرار می دهد. برای استفاده از این ابزار کافیست تا آدرس موردنظرتان را در قسمت مربوطه وارد کنید و روی دکمه « ANALYZE » کلیک کنید.
در صورتی که وبسایت شما در این تست مردود شود، این ابزار فهرستی از مواردی که نیاز به اصلاح دارند در اختیارتان قرار می دهد و در قدم بعدی می توانید از راهکارهایی که در ادامه به آن اشاره خواهد شد، استفاده کنید:
اشکالات را رفع کنید: معمولا مشکلات مربوط به طراحی مناسب وبسایت در موبایل با تغییر تم اچ تی ام ال یا س اس اس برطرف می شود. البته برای این کار نیاز به کارشناسان توسعه وب خواهید داشت تا تغییرات ضروری را اعمال کند.

قالب وبسایت را تغییر دهید: در بعضی از موارد نیاز خواهید داشت تا قالب وبسایت خود را بر اساس معیارهای طراحی وبسایت برای موبایل تغییر دهید. با وجود اینکه احتمالا تغییر تم و قالب یک وبسایت  به زمان و انرژی زیادی نیاز دارد اما مطمئنا افزایش چشم گیر میزان ترافیک و بازدید بعد از اعمال اصلاحات، ارزش بسیار بیشتری خواهد داشت.  

وبسایت خود را ریسپانسیو طراحی کنید: وبسایت هایی که به صورت ریسپانسیو طراحی می شوند از صفحات مشابه در دسکتاپ و موبایل استفاده می کنند با این تفاوت که طراحی صفحات به گونه ای است که شکل نمایش آنها با دستگاه مورد استفاده کاربران سازگار می شود تا محتوای آن بدون نیاز به اسکرول بار چپ و راست و یا بزرگ یا کوچک کردن صفحه برای کاربران قابل دسترسی و استفاده باشد.
طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا توسط گوگل توصیه شده است و بخش اعظم وبسایت ها از این نوع طراحی استفاده می کنند. این شیوه طراحی مزایای بسیار زیادی دارد مانند اینکه با این روش نیاز ندارید تا مجموعه ای از صفحات متفاوت را برای دسکتاپ و موبایل طراحی کنید و علاوه بر این سئویی که برای دسکتاپ انجام می شود برای موبایل هم کاربرد خواهد داشت.
بنابراین اگر وبسایت شما مناسب موبایل طراحی نشده است یا باید مشکلات آن را برطرف کنید و یا اینکه باید قالب وبسایت را به ریسپانسیو تغییر دهید.

یکی دیگر از راه هایی که می توانید با آن وبسایت خود را در دستگاه های مختلف موبایل ارزیابی و بررسی کنید، استفاده از ابزار ‘mobile device emulator’ است که در مرورگر گوگل کروم در دسترس است. برای این کار، آدرس موردنظرتان را در یک پنجره جدید در مرورگر کروم باز کنید و بعد هرجایی که دوست دارید، راست کلیک کنید و روی INSPECT کلیک کنید. روی آیکون موبایل کلیک کنید و نوع دستگاه موردنظرتان را از منویی که بالای صفحه نمایش داده می شود، انتخاب کنید تا شکل نمایش وبسایت را در آن دستگاه ببیند.

  • تاریخ: پنجشنبه 11 شهریور 1395 - 11:58
  • صفحه: مقالات

ارسال نظر