Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

تفاوت بازاریابی محتوایی و سئو چیست؟

تفاوت بازاریابی محتوایی و سئو چیست؟

سئو و بازاریابی محتوایی، دو ابزار مهم در بازاریابی دیجیتال هستند. به کارگیری سئو و تکنیک های بازاریابی محتوایی کنار هم موفقیت کسب و کار شما را افزایش خواهد داد

سئو و بازاریابی محتوایی، دو ابزار مهم در آنلاین مارکتینگ هستند و اگر موفق شوید از هردوی آنها به شکل صحیح استفاده کنید، شانس شما برای موفقیت بازاریابی آنلاین به مقدار چشمگیری افزایش خواهد یافت.

 

سئو و مزایای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو چیست؟

سئو یک مفهوم تئوری نیست بلکه مجموعه ای از قوانین است که می توانید با اجرای آنها در وبسایت خود به موتورهای جستجو کمک می کنید تا به محتوای شما دسترسی داشته باشند. هدف از سئو، آسان سازی و تسهیل خوانده شدن صفحات بیشتری از وبسایت موردنظر توسط خزنده های (کراولر) موتورهای جستجو است. خوانده شدن این صفحات منجر به ایندکس شدن آنها در موتورهای جستجو و در نتیجه نمایش آنها به عنوان نتایج جستجو خواهد بود.

به عبارت ساده تر، ایندکس شدن صفحات سایت در موتورهای جستجو، احتمال نمایش سایت شما را به کاربرانی که عبارات مرتبط را جستجو می کنند، افزایش می دهد.

البته علاوه بر تعداد صفحات ایندکس شده، عوامل تعیین کننده زیاد دیگری نیز وجود دارند که نقش کلیدی و مهمی در طراحی یک وبسایت سئو محور دارند و آنچه که پیش تر به آن اشاره شد، مفهوم کلی سئو به زبان بسیار ساده است. به دلیل اینکه هدف از نگارش این مطلب، مقایسه سئو و بازاریابی محتوایی است، تنها به توضیح جنبه های تکنیکی سئو خواهیم پرداخت و از عوامل دیگر صرف نظر می کنیم.

 

مزایای سئو چیست؟

با در نظر گرفتن شرایط یکسان، وبسایتی که از بر اساس فاکتورهای سئو بهینه سازی شده است، به احتمال بسیار بیشتر:

 1. رتبه بالاتری در گوگل دارد (در اولین نتایج جستجو نمایش داده می شود)
 2. بازدید بیشتری از طریق موتورهای جستجو دریافت می کند
 3. بازدید هدفمند بیشتری جذب می کند (این بازدیدها بر پایه جستجوی کالا یا خدمات خاصی صورت می گیرد)
 4. استفاده از سایت برای کاربران راحت تر است که همین مسئله مزایای دیگری نیز خواهد داشت (فروش بیشتر، نرخ تبادل بیشتر)
 5. در مقایسه با سایت هایی که بر اساس سئو بهینه سازی نشده اند، عملکرد بهتری خواهد داشت ( سریع تر، کاربر پسندتر و ...)

 

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی یک مفهوم تئوری است که چگونگی استفاده از محتوا با اهداف بازاریابی را توضیح می دهد. محتوا می تواند در هر قالبی که به صورت آنلاین قابل انتشار باشد ارائه شود مانند مقاله، تصویر، ویدیو، اینفوگرافی، پادکست، بنر، کامنت کاربران، بازبینی محصولات و ...

در واقع بازاریابی محتوایی چگونگی انتشارمحتوا به صورت آنلاین با اهداف دیجیتال مارکتینگ را مشخص می کند. برای مثال افزایش بازدید از وبسایت، افزایش فروش، افزایش ثبت نام برای دریافت خبرنامه با استفاده از بازاریابی محتوایی امکان پذیر خواهد بود. به عبارت دیگر، بازاریابی محتوایی شیوه تولید و چگونگی استفاده از محتوا با هدف سودآوری در کسب و کار است.

 

تفاوت سئو و بازاریابی محتوای

با توجه به توضیحات خلاصه ای که در بالا به آن اشاره شد، مطمئنا متوجه تفاوت اصلی سئو و بازاریابی محتوایی شده اید. سئو فنی تر است و به طراحی، ساختار و عملکرد سایت مربوط است در حالی که بازاریابی محتوایی بر دیده شدن و جذب مخاطب و بازدیدکننده بیشتر با استفاده از انتشار محتوا در رسانه های آنلاین تمرکز می کند.

  با سئو می توانید از این مطمئن شوید که وبسایت شما عنوان (title) ، آدرس (url) و شرح صفحات (description) صحیحی دارد، سرعت مناسبی دارد، استفاده از منوهای آن برای کاربران آسان است، تصاویر تگ alt مناسبی دارند و ...

بازاریابی محتوایی در واقع تصمیم گیری در مورد نوع محتوا، قالب و شکل انتشار آن در فضای مجازی است. بنابراین در معرض دید مخاطبان است.

در حقیقت می توان گفت بین سئو و بازاریابی محتوا ساختاری یکپارچه برقرار است، و هر دو این ابزارها بخشی از ساختار یکپارچه و برنامه مدون آنلاین مارکتینگ هستند و هر دو به عنوان مکمل یکدیگر عمل میکنند.

 

چرا باید سئو و بازاریابی محتوایی به موازات یکدیگر انجام شوند

 

اگر سئو و بازاریابی محتوایی توسط کارشناسان و متخصصین آن و به روش صحیح استفاده شود، می تواند نتایج بسیار شگفت انگیزی داشته باشد:

 • سئو کمک می کند تا وبسایت شما آماده و در دسترس موتورهای جستجو و کاربران قرار بگیرد.
 • انتشار محتوای جدید باعث ورود خزنده های موتورهای جستجو و ایندکس شدن آن خواهد شد و ایندکس شدن آن در موتورهای جستجو، بازدید ارگانیک و طبیعی وبسایت شما را به مرور افزایش می دهد.
 • انتشار منظم محتوا برای بازدیدکنندگان می تواند آنها را به مشتریان شما تبدیل کند.
 • محتوای با کیفیت و خوب، بازدیدکنندگان را ترغیب می کند تا آن را در شبکه های اجتماعی بازنشر کنند که به جذب کاربران جدید می انجامد.
 • محتوای خوب شما به احتمال زیاد به صورت لینک در وبسایت های دیگر منتشر خواهد شد و این مسئله تاثیر مثبتی در وضعیت سئوی بیرونی سایت شما خواهد داشت و نتیجه جذب بازدید ارگانیک بیشتر و کسب رتبه بالاتر است.

 

آیا بازاریابی محتوایی شکل جدیدی از سئو است؟

پاسخ این سوال منفی است اما می توان گفت که بخش مهمی از سئو، بازاریابی محتوایی است. تصور کنید  یک کارشناس سئو و یک کارشناس بازاریابی محتوایی دو شخص مستقل هستند که در یک تیم فعالیت می کنند. کارشناس سئو می تواند کلمات کلیدی که برای کسب و کار و وب سایت شما اهمیت دارند را مشخص کند و آنها را به متخصص بازاریابی دیجیتال دهد.  کارشناس بازاریابی دیجیتال می تواند این داده ها را دریافت و محتوای مناسب را بر اساس کلمات کلیدی تولید کند و آن را به کارشناس سئو بازگرداند. کارشناس سئو دوباره محتوای تولید شده را بررسی می کند و قبل از انتشار آن به صورت آنلاین، تکنیک های بهینه سازی را مجددا پیاده می کند و در مرحله بعدی، کارشناس بازاریابی محتوایی شروع به بازنشر محتوای تولید شده با استفاده از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ می کند تا  در معرض دید افرادی که مناسب هستند، قرار بگیرد.

 

سخن آخر

 اگر ندانید چطور باید از سئو و بازاریابی محتوایی استفاده کنید، کسب نتایج ایده آل در دنیای آنلاین کار آسانی نخواهد بود. در صورتی که تصمیم به توسعه کسب و کار خود در فضای مجازی را دارید، حتما از کارشناسان این حوزه کمک بگیرید.

شما برای بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو به یک کارشناس سئو نیاز دارید و برای اینکه همزمان محتوای منحصر به فرد و کاربردی برای مشتریان و مخاطبان بالقوه خود تولید کنید به کارشناس بازاریابی محتوایی نیاز دارید.

به یاد داشته باشید که تقریبا همه پروژه های موفقیت آمیز در دنیای آنلاین بر اساس این دو مولفه مهم دیجیتال مارکتینگ پایه ریزی شده اند.

 • تاریخ: سه شنبه 9 شهریور 1395 - 17:45
 • صفحه: مقالات

نظرات

ارسال نظر